medici specializati in homeopatie - bune si rele

(si gemoterapie, oligoterapie)

Moderatori: ananda, brunhilda

medici specializati in homeopatie - bune si rele

Mesajde cristinamarinescu » Lun Iul 30, 2007 12:13 pm

cred ca ar putea fi utila o lista cu medici homeopati si experientele pe care le-am avut fiecare dintre noi cu acestia. In general pe forumuri am observat ca se dau referinte corecte, am mai ajuns la diversi medici despre care m-am interesat pe net, iar parerile celor care au postat s-au dovedit a fi corecte.
Asadar deschid o lista cu medici specializati in homeopatie si povestesc pe scurt experienta avuta:

1. Radu Naghiu - poate fi gasit la centrul Scenar (exista si site pentru informare www.scenar.ro), tel 021-3119584

Specializarea principala a dumnealui este psihiatria infantila, si plus bineinteles specializarea in homeopatie pe care o practica cu succes de ani buni. Experienta mea, repetata pe parcursul a 2 ani cu acest medic a fost dintre cele mai placute. Este un doctor cu suflet si foarte interesat de soarta pacientilor sai, mici sau mari. Poate fi sunat oricand la telefon si intrebat orice legat de tratament sau altele. Se implica si nu se lasa pana nu rezolva cazul pe care l-a luat spre tratament. Mi-am tratat fetita preventiv impotriva racelilor repetate (pe care toti copiii le fac in colectivitate - gradinita, scoala) cu un fel de vaccin dozat si administrat personalizat si in felul asta am reusit sa nu mai racim aproape toata iarna, iar cand totusi racea, tratamentul a fost tot homeopat. In plus adaptarea la scoala a fost insotita de ceva problemute, iar dl. doctor a ajutat-o sa le depaseasca prin cateva sedinte de consiliere psihoterapica si tratament homeopat.
Eu il recomand cu toata increderea, stiu ca vin si din tara pacienti la dansul pentru tratamentul autismului de exemplu in care a avut rezultate uimitoare (am vazut pe alte forumuri).
cristinamarinescu
mutulica

Locaţie: bucuresti

Mesajde Cherie » Vin Aug 10, 2007 12:16 pm

Mi se pare super ideea ta, Cristina.
Sunt informatii f utile. Felicitari!

Pacat ca nu prea sunt fete si din Brasov pe forum, caci tare as fi interesata de un medic homeopat bun din zona. In Bucuresti ajung f rar, dar in caz de ceva e bine sa am niste informatii si despre medicii din Bucuresti.

Multumesc.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde brunhilda » Lun Aug 20, 2007 10:50 am

Dr. Brebenaru Rodica (str. Matei Basarab nr. 3, Brasov)
tel: 0268/418390

este un medic tare bun!!!
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde Cherie » Lun Aug 20, 2007 1:52 pm

Multumesc foarte mult. giveflower

Chiar nu ma asteptam sa stie cineva un medic din BV.

TRebuie sa ne facem neaparat timp sa o vizitam cat de curand. Asa preventiv si pt discutii, caci acum Doamne ajuta suntem sanatosi.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde brunhilda » Joi Sep 06, 2007 11:51 am

pentru putin!

sanatate multa si sa speram ca nu va fi nevoie de doctori...fie ei si homeopati! :cheers:
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde azura » Lun Oct 08, 2007 8:42 am

Alinule, sa inteleg ca ai fost cu Iri si in Brasov, si...tre' sa-ti faci programarea cu cate saptamani inainte si.... sa-ti iei camera la hotel?! :)
Pe capul destept si caciula rupta sta bine.
azura
cirip cirip

Locaţie: bucuresti

Mesajde Cipisor » Lun Oct 08, 2007 12:05 pm

Anevrismul aortic se poate trata homeopat?
Cipisor
sfatos suprem

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Cristina_gl » Lun Oct 08, 2007 12:36 pm

Da` cine are anevrism, Cipule?
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde brunhilda » Lun Oct 08, 2007 8:19 pm

uuufff... mai Cipule ...dar tu chiar ma crezi doctor in homeopatie...

ma uit si-ti zic...

tre sa vad exact ce-nseamna anevrism si dup'aia sa bag okiu' la homeopatie :)
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde brunhilda » Lun Oct 08, 2007 8:28 pm

mda... vad ca nu e de glumit...

in carte nu scrie despre anevrism de niciun fel si nici de remedii pentru scaderea tensiunii arteriale insa la colesterol sunt mentionate lycopodium, sepia, sulfur ca remedii de fond...

e tare bine de consultat un medic homeopat... sunt sigura ca ar fi ceva remedii care sa ajute si sa sustina medicina alopata...

Cip...daca e nevoie... da semn...
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde Cipisor » Lun Oct 08, 2007 8:37 pm

Da, in cautarile mele am gasit un site cu aproape 2 pagini de medicamente cica pt anevrism aortic. Asa cum ai zis si tu, tb sa aiba grija la tensiune, de colesterol dar... ma gandeam daca sunt sanse sa se "insanatoseasca" peretele ala al aortei. De aceea te intrebam de unu bun, bun!

(anevrismul aortic este o subtiere a aortei pe o bucata si se poate sparge oricand. Daca se sparge, sanse minime sa supravietuiesti, datorita pierderii mare de sange. Se imparte in anevrism aortic toracic si abdominal. V-am facut un rezumat! :| )
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde brunhilda » Mar Oct 09, 2007 8:58 pm

Cipule...io-s la al 6-lea... si... nu stiu daca ma stabilesc la el :D dar...poti sa-l incerci si tu...
vad ca alterneaza homeopatia cu naturiste...
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde ananda » Mar Oct 09, 2007 10:03 pm

Cip, se poate trata... dar nu prea cred ca o sa dea niste rezultate spectaculoase. peretele aortei nu cred ca se poate repara in felul asta, pe de alta parte daca tii sub control toti factorii care pot sa agraveze evolutia anevrismului sunt sanse bune sa nu se rupa niciodata. depinde mult cat de grav este, daca are sau nu indicatie chirurgicala imediata (caz in care nu as recomanda nimanui sa astepte). sunt o sumedenie de oameni care traiesc pana la adanci batranete c udiverse anevrisme si nu afla ca le au decat eventual din pura intamplare.

care-i diagnosticul exact? ce investigatii s-au facut?

cred ca rezultate ceva mai bune s-ar putea obtine cu acupunctura, nu stiu sa-ti zic de ce cred asta, poate din cauza ca in acupunctura efectele imediate sunt mai vizibile.

sanatate multa!
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic se transforma intr-un punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!"

Imagine
ananda
Moderator

Locaţie: Baia Mare

Mesajde Cipisor » Mie Oct 10, 2007 5:35 pm

Medicul i-a recomandat operatia. Implant de tub,... bla, bla,... Dar eu consider ca s-a grabit! Sau poate n-a vrut sa-i spuna lui dimensiunea anevrismului.

De ce acupunctura??? Eu nu prea vad legatura... :roll:
Cipisor
sfatos suprem

Mesajde brunhilda » Joi Oct 18, 2007 7:43 pm

acupunctura echilibreaza d.p.d.v. energetic organismul
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde brunhilda » Joi Oct 18, 2007 7:44 pm

http://www.teleianu.home.ro/Unde_ne_prezentam.htm

la adresa de mai sus gasiti si alte cabinete...din Bucuresti si...2 din tara...
Imagine
brunhilda
Moderator

Mesajde brunhilda » Joi Oct 23, 2008 1:26 pm

Dr. Ecaterina Bancila-Szanto, medic homeopat,

cabinetul Denisa Medica Arad

www.homeopatiearad.go.ro
Imagine
brunhilda
Moderator

Re: medici specializati in homeopatie - bune si rele

Mesajde marimira » Mar Feb 23, 2010 10:21 pm

Dr. Stincescu Liana, Piatra Neamt ,vis-a-vis de Farmacia Ardealul 1, telefon 0723 293 630
O recomand cu caldura, raspunde oricand la telefon si da sfaturi inclusiv cand nu pot sa ajung in Piatra si fata imi raceste,ii spun simptomele si ea imi spune ce sa-i dau.

Dr. Horia Violeta, are Cabinet vis-a-vis de spitalul din Piatra Neamt ,nu mi-a facut impresie buna deloc,foarte superficiala in discutia cu pacientii si foarte increzuta...era mai preocupata ca fata sa nu-i strice ceva prin birou decat la ce probleme de sanatate are .
Imagine
marimira
mutulica

Locaţie: Roman

Înapoi la Homeopatie