Aditivi nocivi

Copiii au deja preferinte. Ce e bun din ce le place? Variat si sanatos cu un gust delicios

Mesajde mela_3bb » Mie Aug 22, 2007 3:35 pm

ceva ce trebuie trecut la categoria alimente interzise:iaurturi danone :(

http://www.protv.ro/stiri/social/loturi ... azine.html
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Mesajde alex » Joi Aug 23, 2007 7:19 am

....nu stiu daca am incadrat bine,dar de ieri a inceput un scandal in Romania pe baza gumei de guar...
Aditivul E 412 adus din India la inceputul lunii august cunoscut si sub numele de guma guar, folosit ca emulsificator si stabilizator este cunoscut in Uniunea Europeana drept substanta cancerigena datorita continutului crescut de dioxina.

Acest aditiv a fost depistat in 10 tari din UE iar in Franta si Germania produsele care contin E 412 au fost deja retrase de pe piata. In Ungaria populatia a fost avetizata sa nu consume niciun produs care contine E 412, in timp ce in Romania in prezent se cerceteaza daca acest produs este prezent pe piata, iar daca aceasta suspiciune va fi confirmata, atunci se va lua aceeasi masura: scoaterea de pe piata a alimentelor care il contin.

Pana cand decizia va fi luata, suntem expusi unui real pericol fiindca substanta este folosita in multiple scopuri: la procesarea carnii, in industria lactatelor, a painii, patiseriei si a bauturilor racoritoare (in special cele cu gust de ciocolata). In plus, fermele adauga E412 in mancarea animalelor. Autoritatile romane incearca sa afle daca transportul din India a ajuns si in Romania si daca da, sa depisteze alimentele in care a fost folosit.

E 412 poate cauza cancer si poate provoca malformatii la nou-nascuti!

„Cu excepĂžia maladiilor provenind din cauze accidentale, otrĂŁvire (plumb, arsenic, etc), din microorganisme extrem de virulente, malformaĂžii congenitale, majoritatea bolilor cunoscute ĂŽÂşi au originea direct sau indirect ĂŽntr-o alimentaĂžie incorectĂŁ”.

2 tipuri de iaurt cu fructe si anume...iaurt cu visine si cu fructe de padure de la Danone,au fost retrase de pe piata ca contin guma de guar...si mai sunt o sumedenie de alte produse,am inteles ca si milli
Imagine
alex
sfatos suprem

Locaţie: Iasi

Mesajde alex » Joi Aug 23, 2007 7:20 am

...uffff...dorm putin...am vazut ca si mela a deschis subiectul...
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde alex » Joi Aug 23, 2007 7:26 am

Danette-orez cu lapte(de la Danone)are in compozitie acest nociv aditiv
Crema cu vanilie Milli contine E412

...si sa vedeti si o ciudatenie
Studiu - E 412 este sĂŁnĂŁtos
2007 06 23| de Nicoleta Catana
Aditivul alimentar guma guar (E 412), folosit de obicei ca emulsificator Âşi stabilizator, poate fi folosit ca ingredient benefic sĂŁnĂŁtĂŁĂžii pentru scĂŁderea colesterolului.

Nenumãrate studii κi concentreazã atenÞia asupra potenÞialului acestui aditiv alimentar ºi a altor hidrocoloizi ca ingrediente benefice sãnãtãÞii. Nivelul ridicat al colesterolului ºi hipercolesterolemia sunt cauzatoare de multe boli, În special cardiovasculare, ceea ce a dus pânã acum la aproximativ 50% din totalul numãrului de decese din Europa.

DIETÃ. Cercetãtorii au descoperit "chapaties", o dietã care provine din Asia de Sud ºi conÞine fãinã albã contopitã cu gumã guar, mazãre ºi linte, În diferite combinaÞii. ConÞinutul cel mai mare din fibrã, 35,3% al fãinii, a fost obÞinut În urma adãugãrii gumei guar la un nivel de 30%. Guma guar, o fibrã alimentarã solubilã În apã, este obÞinutã din seminÞele unei plante guar gãsitã În India ºi În SUA. Datoritã nivelului mare de vâscozitate, guma poate fi hidrolizatã pentru a avea un efect psihologic ºi este folositã În bãuturi.
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde Cristina_gl » Joi Aug 23, 2007 8:39 am

Pai nu toate E-urile sunt nocive! Nici eu nu stiam ce e guma asta, dar am aflat aseara la stiri ca e o faina si m-am linistit. Numele sau suna atat de... sintetic.
Noi nu cumparam Danone cu fructe, nici macar simplu. Danonino nu i-am mai dat lui Cezar de cand ii plac la nebunie iaurturile natur, sana, kefirul, etc. Insa sa stiti ca nu m-am mirat auzind asa ceva despre Danone. Parca era de asteptat.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde Cristina_gl » Joi Aug 23, 2007 8:40 am

A, guma aceea nu e toxica prin ea insasi, a fost contaminata.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde trix » Joi Aug 23, 2007 8:45 am

Aici a fost acum cativa ani un scandal monstru in care problema era ca puii/gainile fusesera contaminate cu dioxina si tratati cu hormoni. Chestiunea care a terminat scandalul a fost ca s-a demonstrat ca pentru a fi foarte periculoasa un copil ar fi trebuit sa manance 1000 de pui pe zi pentru a "afla" efectul dioxinei.

Chestiunea asta are ACUM priza la public si este "scandaloasa" deoarece focusul a fost pus pe faptul ca presedintele ucrainian a fost otravit cu dioxina. Unde nu se face diferenta e ca presedintele in cauza a primit o doza considerabila de dioxina pura.

Nu neg toxicitatea, dar parca e prea umflata....
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde ana.maria » Joi Aug 23, 2007 8:50 am

da, uneori lucrurile sunt trase de par, de dragul scandalului, publicitatii negative, cu scopul de a trage inapoi diverse firme... insa cu danone nu e de gluma, nu cred ca s-a exagerat prea mult. sunt patita, stiu ce poate face un danonino unui copil mic. daca as auzi ca au pus verde de paris in iaurturi sa para de mere verzi, as crede.
Sincere felicitari in viata pe anul corespunzator!

Imagine
ana.maria
sfatos suprem

Locaţie: Bucuresti

Mesajde alex » Mie Aug 29, 2007 12:55 pm

Bucureºti, 29 aug /Rompres/ - ConÞinutul de dioxinã din iaurturile Danone este de aproape 15 ori mai scãzut decât limita maximã admisã, a declarat pentru ROMPRES preºedintele AutoritãÞii NaÞionale Sanitare Veterinare ºi pentru SiguranÞa Alimentelor /ANSVSA/, Radu Roatiº.

Acesta a precizat cã În urma interpretãrilor efectuate pe buletinele de analizã sosite de la Laboratorul Comunitar de ReferinÞã din Budapesta a reieºit un conÞinut de dioxinã În guma de guar din iaurt de 0,33 picograme/gram, În timp ce limita maximã admisã este de 3 picograme/gram.

'În aceste condiþii putem afirma cã nu existã nici un risc pentru consumatorii români', a spus Roatiº.

ANSVSA va ridica miercuri sechestrul asupra unui numãr de 40.000 de pahare de iaurt de fructe Danone de 125 de grame fiecare, iar compania va decide dacã produsele vor fi introduse din nou pe piaÞã. Iaurturile În cauzã aveau data expirãrii 11 septembrie.

Rezultatele analizelor efectuate la Laboratorul ungar au fost transmise marÞi seara autoritãÞilor române, relevând faptul cã nu au fost gãsite substanÞe nocive pentru consumatori În guma de guar, cunoscutã sub denumirea E412. Guma de guar este un preparat natural, obÞinut dintr-o tufã de fasole indianã care se cultivã În India, Pakistan, sudul Statelor Unite, utilizat În industria alimentarã ca aditiv cu funcÞii de agent de Îngroºare, stabilizator ºi emulgator pentru diverse produse.

ANSVSA ºi compania Danone au retras de pe piaÞa româneascã Întreaga cantitate de iaurturi cu fructe suspectatã a fi contaminate cu dioxinã (o substanÞã cu potenÞial toxic ºi cancerigen).

Autoritatea veterinarã a primit o notificare prin Sistemul Rapid de Alertã pentru Alimente ºi Furaje al Comisiei Europene, În data de 14 august, referitoare la prezenÞa gumei de guar, posibil contaminatã cu dioxinã În iaurturi cu fructe. Alerta CE a vizat mai multe state membre, care au fost avertizate sã analizeze cantitãÞile de gumã de guar ºi sã se asigure cã nu au fost folosite În fabricarea unor produse, sau dacã acest lucru s-a Întâmplat deja, sã retragã de pe piaÞã produsele respective.

Prima sesizare referitoare la contaminarea gumei de guar a venit din partea ElveĂžiei, care a importat de la douĂŁ companii din India gumĂŁ de guar, posibil sĂŁ fi fost contaminatĂŁ cu dioxinĂŁ. Furnizorul materiei prime contaminate este societatea indianĂŁ Glycols Limited. ROMPRES/(Mariana Nica)
Imagine
alex
sfatos suprem

Mesajde Marta Larisa » Dum Apr 20, 2008 8:45 pm

Astazi am iesit la iarba verde. Mancarea am tinut-o intr-o ladita, peste care la un moment dat au navalit furnicile. Erau de toate, inclusiv un nino danonino desfacut, si aproape rasturnat. FUrnicutele s-au bagat peste tot, mai putin in nino... concluzia o tragem cu totii!! de maine nu ii mai dau nici un nino, nici iaurt cu fructe.
ImagineImagine
ImagineImagine
Marta Larisa
sfatos

Locaţie: Sibiu

Mesajde cadbury » Dum Apr 20, 2008 9:01 pm

Eu am luat demult, de proba, un Danonino mic sa vad ce gust are... Mi s-a parut ingrozitor... Fata de Danone varianta "delicios", sau "savoarea fructelor", de exemplu, desi si astea sunt pline de chimicale, e clar!... :roll:
Mi-e frica in general de toate iaurturile cu fructe sau cremite, mereu aud de rau de ele, ultima oara o vecina de vreo 4 anisori a facut o intoxicatie urata de la Danette cu vanilie...
"Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale." Osho
cadbury
no comment

Mesajde mela_3bb » Dum Apr 20, 2008 10:42 pm

de cand a facut Lara criza de fiere,ai mei nu mai mananca/beau iaurturi de fructe :(
mela_3bb
no comment

Locaţie: la etajul 6

Înapoi la Alimentatie