Oboseala, stres si nervi toata ziua

Include si farmacie alopata

Moderator: ananda

Oboseala, stres si nervi toata ziua

Mesajde Cristina_gl » Dum Feb 22, 2009 12:42 pm

Deci, daca o mai tin asa, sigur ajung la nebuni. Mi-am luat eu niste capsule cu sunatoare, am dat destui bani pe ele (pentru ce contin, la asta ma refer), dar efectul anti stres e zero, bag seama. Adica... nu m-astept acum sa fiu calma ca un lac de munte toata ziua, dar parca am intrat in mijlocul unui uragan. Si nu depinde doar de mine sa se potoleasca, deh. Ce remedii mai stiti? In afara de autosugestie si ,,mai da-i pe toti in..." :lol: (sorry)
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde trix » Dum Feb 22, 2009 2:15 pm

Nu stiu, dar as avea nevoie de un pumn de ceva :lol: deocamdata eu tratez toate simptomele de stres si oboseala cu indiferenta si se cam indreapta impotrivaa mea. Stesul n-am ce sa ii fac il am si gata
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde cadbury » Dum Feb 22, 2009 3:33 pm

Ceaiul de levantica e calmant...
Redu cafeaua, incearca si ceai (negru) cu lamaie.
Suc natural de citrice dimineatza. Sau de kiwi!... 8)
Rontaie mere, dau si ele energie.
Cam astea ar trebui sa le fac si eu. Chiar de maine incep. ;)
"Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale." Osho
cadbury
no comment

Mesajde Sunflower » Dum Feb 22, 2009 4:24 pm

O iesire , fara copil sigur, doar cu partenerul, o duminica linistita in doi, in care sa nu spal nici macar un vas, sa faci macar o zi doar ceea ce iti place si ce iti doresti.
Eu asa ma remontez intotdeauna. Leneveala, papica cata vreau, fara sa ma gandesc la cantar si la urmari , dar mai ales multa afectiune..de primit si de daruit!
Imagine
Sunflower
guraliv

Mesajde ALI » Dum Feb 22, 2009 5:35 pm

Cris....trebuie lucrat la "cauza" care provoaca "efectul" :mrgreen:
La mine doar asa a functionat.
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Locaţie: IASI

Mesajde framboise » Dum Feb 22, 2009 7:08 pm

Mie-mi trece cu niste muzici bune.
When the time comes you want to start crying, that’s the time to start moving.
framboise
Admin

Locaţie: somewhere far away

Mesajde cadbury » Lun Feb 23, 2009 8:42 am

Daaa, si pe mine muzica ma scoate din tot felul de stari!... 8)
"Iubirea nu este o relaţie între două persoane. Ea este un stadiu al conştiinţei tale." Osho
cadbury
no comment

Mesajde oly » Lun Feb 23, 2009 11:09 am

Cristina eu am impresia ca traiesc pe un butoi plin cu explosibil si "astept" sa vad de unde va veni scanteia care va face butoiul sa explodeze. Stres e putin zis. In plus in ultimele zile m-a luat si o "astenie de primavara" de-mi vine sa fug. Solutia ar fi, asa cum zice Larisa
O iesire , fara copil sigur, doar cu partenerul, o duminica linistita in doi, in care sa nu spal nici macar un vas, sa faci macar o zi doar ceea ce iti place si ce iti doresti.
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde Cherie » Lun Feb 23, 2009 7:30 pm

Oly, ce spui probabil are efect, dar eu nu pot beneficia de acest "tratament" nici macar o zi ....asa ca recurg la varianta a 2a.

Adica si pe mine, ca si pe Fram si Cad muzica ma ajuta mult, in diferite situatii.
ImagineImagine

ImagineImagine
Cherie
guraliv

Locaţie: BRASOV

Mesajde Cristina_gl » Sâm Feb 28, 2009 2:53 pm

Saptamana asta, am ascultat la serviciu doar muzica de ambient, foarte relaxanta. Pana mi-a zis o colega ca, daca o mai tin asa, o sa adoarma sigur. :lol: S-au adunat si multe, o gramada de termene, o gramada de lucrari complicate, plus disertatia care trebuie predata peste doua saptamani, iar eu n-am scris un rand. :cry:
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde a_mi » Mie Mar 04, 2009 11:20 pm

Cristina , incearca sa iei putin piciorul de pe acceleratie. am citit si la ''dialog cu sufletul'' si amintindu-mi ca zilele trecute citisem despre nervii si stresul tau aici zic sa ai grija cu starile acelea pe care le simti.
eu stiu pe cineva ca de la mult stres a facut atac de panica.
nu vreau sa te sperii , Doamne fereste, insa incearca sa iti acorzi mai mult timp tie. sa te relaxezi , sa nu te mai framanti atat cu lucrarile de la serviciu . stiu ca e greu si e munca ta, dar nimeni nu o sa-ti faca statiue. crede-ma.
vad ca fetele ti-au mai recomandat un ceai, o muzica. eu ti-as recomanda si un magneB6. chiar ajuta.
poop si ai grija de tine
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Re: Oboseala, stres si nervi toata ziua

Mesajde Cristina_gl » Vin Apr 03, 2009 1:12 pm

Mi-am mai revenit un pic. As lua eu piciorul de pe acceleratie, dar uneori chiar n-am cum. O sa incerc sa ma gandesc mai mult la mine.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde nicoleta » Mie Noi 18, 2009 2:57 pm

Si eu am inceput sa am probleme cu stresul , oboseala, nervi, niciodata nu-mi ajunge timpul, imi propun sa fac multe si nu reusesc si atunci incepe si o stare de agitatie de zici ca se darama pamantul ca nu reusesc sa-mi termin treaba propusa si mor de ciuda ca ma stresez pentru niste fleacuri....
Am fost la medicul de familie si mi-a recomandat calmogen plant 1capsula de 3 ori pe zi. Am inceput aseara sa iau , am sa va zic dupa ceva zile de tratament ce efect au.
Imagine
"Cand credeam si eu ca o scot la capat s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo"
nicoleta
mutulica

Locaţie: iasi

Mesajde nicoleta » Lun Noi 30, 2009 8:08 pm

Vin cu primele rezultate LOL n-as putea spune ca sunt mai calma sau mai indiferenta la ce se petrece in jurul meu dar pot spune cu siguranta ca mi-a trecut durerea ce o aveam dupa cap care era din ce in ce mai insuportabila. Unde dai si unde crapa, aviz amatoarelor nu va calmati dar va trece capul :)
Imagine
"Cand credeam si eu ca o scot la capat s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo"
nicoleta
mutulica

Mesajde trix » Lun Noi 30, 2009 8:27 pm

Bun asa, poate pentru calmat e pe termen mai lung :mrgreen:
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde Cristina_gl » Mie Dec 02, 2009 11:04 am

Nico, n-as vrea sa par aiurea, dar tot te intreb: tensiunea ti-ai masurat-o? Teoretic, se leaga niste chestii la tine: stresul, agitatia, nervii, pot sa creasca valorile TA. Care valori crescute pot sa dea dureri la ceafa. Iar Calmogenul de care zici contine plante care reduc TA. De aia ziceam.
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Mesajde nicoleta » Sâm Dec 05, 2009 10:30 pm

Durerile mele la ceafa sunt demult.... mi-am facut radiografie cervicala, tomograf, control ORL , oftalmo si cica n-am nik, am doar o sensibilitate la curent si frig, mi s-a recomandat sa nu ma culc niciodata cu parul ud, sa port caciula iarna si mare grija la curent.
Eu ma stiu cu tensiune mica si puls mare , dar acum medicul de familie mi-a gasit tensiune normala si puls mare, mi-a recomandat aspacardin dar nu am luat as vrea totusi sa ajung si la un cardiolog darrrrr mi-am propus si un control la ginecolog si analize si ......, n-am fost nicaieri, poate dupa sarbatori.
Imagine
nicoleta
mutulica

Mesajde angelius » Dum Dec 06, 2009 4:12 pm

Salut fetelor, chestia cu oboseala ma preocupa si pe mine, si cu stresul, ce sa mai zic... :bio: . Parca as sta pe un butoi cu pulbere uneori. :cherry: Basta sa ajung acasa de la serviciu si sa ma contrazica jumatatea sau copiii, ca am si sarit. Problema e ca daca cedam azi, cedam maine, si o tinem tot asa, ne vom controla din ce in ce mai greu. Cum zicea acum vreo 15 ani unul din medicii cu care lucram in chirurgie: venea cate o pacienta postoperator si-i zicea:
- Domnu doctor, ma doare capul, dati-mi ceva de calmare ! - la care medicul ii raspundea:
- Da¨ de cal mic nu vrei, numai de cal mare? :shock: :lol:
angelius
mutulica

Mesajde cadbury » Dum Dec 06, 2009 4:35 pm

Ha, ha, de cal mic, zici??... :lol: :lol: Super poanta!... =D>
cadbury
no comment

Mesajde Cristina_gl » Lun Dec 07, 2009 3:00 pm

LOL Buna, intr-adevar!
Imagine
Cristina_gl
Moderator

Următorul

Înapoi la Sanatatea noastra de zi cu zi