Tuseste

Puii nostri cresc si odata cu ei si grijile noastre cum ne adaptam problemelor de crestere si dezvoltare; sfaturi si experiente proprii.

Mesajde azura » Vin Dec 07, 2007 4:16 pm

Cristina, bravo! linisteste-te,ca acum e bine si sa va odihniti la munte!
Pe capul destept si caciula rupta sta bine.
azura
cirip cirip

Locaţie: bucuresti

Mesajde ALI » Vin Dec 07, 2007 8:44 pm

Alex.....Humexul asta e doar pentru tuse sau are si alte intrebuintari?
Imagine
Imagine
ALI
morisca

Locaţie: IASI

Mesajde alex » Vin Dec 07, 2007 9:06 pm

...despre asta e vorba Alina...

http://www.efarma.ro/products.php?id=752
Imagine
alex
sfatos suprem

Locaţie: Iasi

Mesajde a_mi » Vin Dec 07, 2007 9:51 pm

la noi siropul cu cele mai bune rezultate a fost Eurespalul....
a_mi
guraliv

Locaţie: undeva in sectorul 6

Mesajde mina » Vin Dec 07, 2007 10:28 pm

Cristina, când e tusea seaca, poate ca e si aerul sec si doarme cu guritza deschisa si se usuca guritza. Vaporizeaza seara, Înainte de culcare, un pic de apa avene În camera. Sau pune un bol cu apa pe calorifer.
Despre Vaporub, eu nu i-as da. la noi spune ca nu se da ĂŽnainte de 6 ani. Incearca sa ridici un pic si capul patului unde pune capusorul.
Ma bucur ca sunteti mai bine si lasa, ca o sa fie bine la munte :cheers:
mina
povestitor

Mesajde Cristina_gl » Sâm Dec 08, 2007 3:12 pm

Multumesc, fetelor. Tot ma gandesc ca, daca e sa raceasca, macar sa raceasca dupa ce ne intoarcem acasa. Am inceput sa-i dau de azi Imunoroyal Junior, ca nu i-am dat nimic sezonul asta pentru imunizare.
Eurespalul cred ca e bun pentru tuse, dar Cezar nu l-ar lua pt nimic in lume. E rau tare la gust.
Imagine
Dacă în drumul tău întâlneşti un om prea obosit ca să-ţi poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.(Dale Carnegie)
Cristina_gl
Moderator

Mesajde oly » Lun Dec 10, 2007 9:57 am

Multa sanatate Cristina. Si eu continuu de zor tratamentul homeopat (chiar daca nu respect cu sfintenie orele) si se pare ca e mai bine. Mai trage cate o tura de tuse din cand in cand, dar de 3 saptamani nu am lipsit de la cresa, ceea ce e record la noi.
La noi, la tuse seaca, ca sa devina "matura" cel mai bine functioneaza sulphur si aerosoli. Eu o sa duc cu mine "acasa" "produsele de aerosol", sper sa gasesc un aerosol la nevoie. :)
ImagineImagine
oly
Moderator

Locaţie: Genova

Mesajde ALI » Joi Mai 01, 2008 3:15 pm

deci rosul din git a trecut,si-a revenit destul de bine,are o stare generala buna,dar a ramas cu o tuse asa de naspa,incit vomita in cele din urma :x din cauza ca se ineaca.
I-am dat eurespal,pectolyn,sinupret,tusosedal......rezultate nu prea se vad.
ALI
morisca

Mesajde trix » Joi Mai 01, 2008 4:43 pm

Ali, nu vreau sa te sperii, dar fa-i niste analize pentru alergie.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde ALI » Joi Mai 01, 2008 4:48 pm

Chiar mi-a zis doctorul ca e tuse pe fond alergic si mi-a dat 10 zile Aerius.....
Dar ce fel de teste?Eu cind aud de spital si doctori mi se face parul maciuca.....
ALI
morisca

Mesajde trix » Joi Mai 01, 2008 4:57 pm

Pai cum sa iti spuna ca e tuse pe fond alergic alergic fara sa iti faca analize sa vada la ce??????? Alergia nu trece doar pentru ca ia aerius. Si lui Rares i-a dat doctorul aerius ca sa il ajute in perioada post ingerare de alimente ce eventual contin ceva din ce e el alergic. (s-au intamplat niste episoade, nu multe, dar suficiente) DAR cel mai bun tratament la ora actuala pentru alergie este evitarea totala a alimentului care e buba, altfel risti sa nu ii treaca acum in perioada in care ar putea sa ii treaca si ar putea ramane cu o alergie pe toata viata. Asta nu este usor.

Reactiile alergice cu tuse urmate de voma sunt un inceput de astma si ce faci daca se prelungeste pe timpul noptii? Cand iti poate voma fara sa fii tu pe faza, poate voma in liniste si daca e cu fata in sus...

Testele ce i le-am facut lui Rares au fost din sange si s-au facut pentru o gramada de lucruri. Parerea mea e ca daca e suspecta de o alergie mai bine o intepi o data acum decat sa stai cu inca si mai multe griji.

Si ica ceva, daca e alergic nu scapi veci de gat rosu, nas infundat, tuse cu voma. Mai mult cea mai mare gresala e sa fie dat antibiotic pentru gat rosu pe fond alergic pentru ca nu trateaza nimic, pentru ca nu e infectie si poate dezvolta rezistenta pe rand la toate antibioticele ce le primeste.
"Invata din greselile altora, ca nu ai timp sa le faci tu pe toate" Sigmund Freud
trix
Admin

Locaţie: Belgia

Mesajde ALI » Joi Mai 01, 2008 5:06 pm

Of si iar of :x :x
Multumesc mult Irina........
Mai vorbisem si cu Ami de fond alergic........iar doi dintre doctorii cu care am vorbit mi-au spus ca nu e nevoie de alte analize.......

Cred ca trebuie sa gasesc pe cineva care sa ma asculte si pe mine ce vreau si ce am de zis si sa-mi consulte bine copilul,inclusiv analize,teste si tot ce-o fi nevoie.......ca nu vreau sa trag iar sperieturi si sa am inima frinta de suparare.....
ALI
morisca

Mesajde oly » Vin Mai 02, 2008 9:34 am

Ali cauta un doctor bun, sigur exista in Iasi unul care "sa se priceapa" la alergii. Intreaba cunostine, prieteni, rude, tot ce vrei si incearca sa-i faci testele de care vorbeste Irina.Ca sa stii daca e aia sau nu si sa o tai de pe lista cu "din ce cauza tuseste".
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde jo_ana » Vin Mai 02, 2008 11:58 am

De 2 saptamani si mie imi tuseste Art! Mi s-a spus exact ca si tie, Ali, tot fara analizeca ar fi un fond alergic. Mi s-a dat Aerius + augumentin+Salbutamol+ambroxol.
Mie mi-e tare ciuda pe reactia asta, caci acum o luna, cand Ton a avut o boala asemanatoare, mi-a zis la fel. Dar copilul meu -cel mare!- n-a avut niciodata asemenea probleme!. Lui Ton nu i-am dat acel Aerius, caci sunt sigura ca nu are fond alergic, dar lui Art i-am dat. Surpriza: Dupa 3 administrari, copilul meu plange si-i tremura barbita, intreaga lui stare generala s-a modificat. E adevarat nu mai tuseste ca inainte!
Si pe mine ma dispera faptul ca de 2 luni abia ce-l pun pe picioare pe unul, ca incepe celalalt... ne-am hotarat: mergem la Cj, desi eu nu sunt convinsa ca voi rezolva problema! :(
Imagine
Imagine
jo_ana
povestitor

Mesajde jo_ana » Vin Mai 02, 2008 12:01 pm

A, inca ceva, Ali: daca copilul a fost bolnav prezentand si tuse, sa stii ca trece foarte greu, chiar daca celelelte simptome au disparut! Imi amintesc de Ton, acum 2 ani cand a avut prima boala cu tuse, ca si dupa o luna mai tusea la efort sau schimbari de temperatura. La noi a dat atunci rezultat ceaiul de ceapa+nuca+alte plante aromate, ca sa poata fi baubil de copil!
Imagine
Imagine
jo_ana
povestitor

Mesajde oly » Vin Mai 02, 2008 12:24 pm

Jo_ana imi pare rau ca nu sunteti bine. Daca mergi la un pediatru in Cluj iti pot recomanda din toata inima un pediatru super, care merge pe chestii homeopatice si care vede "peste" antibiotice. Il cheama Serban parca (o sa ma interesez exact daca vrei) si e la Pediatrie 2. Eu am fost la el cu Leda de doua ori si de fiecare data a fost amabil si mi-a placut nu numai ce fel de doctor e, dar si ce om e. (daca vrei info da-mi un privat).
ImagineImagine
oly
Moderator

Mesajde ALI » Vin Mai 02, 2008 2:12 pm

Jo ana.....si mie mi-a recomandat ceai de cimbru+busuioc+tei,dar cine sa-l bea?Deceapa nu mai spun......nu am cum sa o fortez ca vomita.
Mi-a spus si doctorul sa nu ma astept sa treaca asa repede,dar uite,acum e iar fornaita rau si nasul care a fost mereu infundata a inceput acum sa curgaaaa.....si respira numai pe gurita.
Ziua nu prea tuseste,doar noaptea.......dar tuseste tare,in episoade lungi,se ineaca,ii curg lacrimile si in cele din urma vomita.
Amigdalele au rams destul de inflamate mi se pare mie,dar rosu in git nu mai e.Plus ca se aude o horcaiala......dar la plamin nu are nimic,e bine.
Si Aerius am luat si Peritol,dar imbunatatiri vizibile nu am vazut.....

Multumesc Jo, sanatate multa si tie si la copii!
ALI
morisca

Mesajde jo_ana » Lun Mai 05, 2008 7:44 am

Mai, noi ne-am revenit! Ali, aerosoli nu ati facut?
Imagine
Imagine
jo_ana
povestitor

Mesajde ALI » Mie Iun 25, 2008 9:07 am

Dupa doua nopti nedormite din cauza tusei atit de.......nu stiu cum sa o numesc.....am fost la medic,care ne-a trimis la o radiografie la plaman,in urma careia a venit si diagnosticul:pneumonie interstitiala :( :x

Ca tratament ne-a dat Zynat injectabil,care l-am refuzat,caci nu vreau sa o chinui si sa o traumatizez si apoi mi s-a spus sa-i dau Klacid,pastile de 250 mg,cite jumatate la 12 ore.Sau sirop.....suspensie pentru copii.Am ales pastilutele caci mi le tolereaza mai bine decit siropul......

ANANDA.......crezi ca e bun tratamentul?Crezi ca ar fi fost mai bine sa-i fac injectabil?As incerca intii cu pastilutele......
E ceva grav?Ceva de care trebuie sa ma sperii?
Si ca sa-i mai calmez tusea ce sa-i dau?Humex,eurespal,tusosedal n-au niciun efect.....
Aseara i-am dat un prednison care i-a mai calmat putin tusea.......
Ce ma mai fac cu bebele meu?de unde a mai luat asta acum?
Multumesc!
ALI
morisca

Mesajde oly » Mie Iun 25, 2008 10:21 am

Ali nu stiu ce sa-ti spun de diagnostic si tratament, dar pentru tuse, nu ai incercat niciodata aerosolii? Crede-ma ca sunt aia care au cel mai rapid efect si cel mai bun. Poti intreba doctorul daca asa ceva e recomandat?
ImagineImagine
oly
Moderator

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ingrijire si sanatate